fbpx
Home / Naturel Remedies / Dangerous Diets and Warning Signs

Dangerous Diets and Warning Signs

Tehlikeli diyetler, bu günlerde her yerde bilimsel bir temele sahip olmadan hızla kilo vermek için bir diyet programı bulmak mümkündür. Ancak, bu tek büyü diyetleri size yardımcı olmak yerine ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Bugün size bunları anlatmak istiyoruz.

Bu geçici moda diyetlerini tehlikeli yapan nedir?

zor diyetler
“Mucize diyetler” in bilimsel temeli yoktur ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Sadece bu değil, her diyet mutlaka size geri dönecektir.

Tehlikeli diyetler hakkında konuştuğumuzda, dengeli olmayan ve bu nedenle vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini sağlamayan diyetlerden bahsederiz. Aksine, sizi çok fazla iyi yükleyebilirler. Bunun kötü içerikler değil, aşırı tüketim olduğunu unutmayın. (Çok fazla içerseniz su bile ölümcül olabilir.)

Orada birçok sahtekar ve sorumsuz insan var ve maalesef internet her türlü iddiadan etkilendi. Unutmayın, bir şey gerçek olamayacak kadar iyi geldiğinde, genellikle öyledir. Kilo kaybınız ne kadar hızlı olursa, o kadar çabuk geri kazanırsınız. Buna “yo-yo diyeti” denir.

Bu modeli uzun vadede takip eden insanlar Dislipidemiye neden olabilir. Bu, kan lipit seviyelerinin çok yüksek veya çok düşük olacağı bir durumdur.

Mucize diyetler genellikle bilimsel kanıtlardan yoksundur. Bunun yerine, sadece tehlikeli değil aynı zamanda saçma düşünceler ve iddialarla da ilgilidir.

 

Tehlikeli Diyetlerin Uyarı İşaretleri

Tehlikeli bir diyette olduğunuzu hemen anlayacaksınız çünkü tüm vücudunuzun size gönderdiği uyarı işaretlerini göreceksiniz:

 • Aşırı açlık: Bu diyetler genellikle kısıtlayıcıdır ve asla tamamen doymuş hissetmezsiniz.
 • Saç dökülmesi: Bunu yaşarsanız, B8 vitamini (Biotin) eksikliği anlamına gelir. Ayrıca, gri saç, kırmızı ve pul pul cilt ve kırılgan tırnakların görünümü de kas ağrısının bir işaretidir.
 • Enerji eksikliği: C ve B vitaminlerinden yoksun olduğunuzda, metabolizmanız daha fazla çalışır ve bu ekstra çaba belirli bir kayıtsızlık ve uyuşukluk ile yorgunluğa yol açar.
 • Kafa derisi kafa derisi: Vücudunuzda bir yağlayıcı görevi gördüğünden, omega 3 gibi esansiyel yağ asitlerinin olmadığını gösterir.
 • Ağız yaraları ve yaraları: Tekrarlayan ağız yaraları ve yaraların varlığı sizi B12 vitamini eksikliğine karşı uyarabilir. Bu durumda, kümes hayvanları, kırmızı et ve yumurta yediğinizden emin olun, bu sorun ortadan kalkacaktır.
 • Ellerde ve ayaklarda karıncalanma veya uyuşma: Bu, folat (B9) gibi B grubu vitaminlerin eksikliğini gösterir. Ek olarak, B6 ve B12 periferik sinirlerde anksiyete, depresyon ve hormonal dengesizliklere neden olabilecek problemlerle ilgilidir.

Tehlikeli Diyetlerin Sonuçları

Gördüğünüz gibi, düşük kalorili diyetler son derece kısıtlayıcıdır, kısa vadede kilodan çok daha fazlasını azaltır .

 

Ayrıca sağlığınız için kabul edilemez bir risk oluştururlar çünkü:

 • Metabolik sendrom riskinizi artırırlar.
 • Bu diyetler hem vitaminlerde hem de minerallerde yetersiz beslenmeye ve eksikliklere neden olur.
 • Bu daha sonra anoreksiya ve bulumia gibi yeme bozukluklarını tetikleyebilir, bu da yanınıza aldığınız aşırı kilodan daha kötü sonuçlarla sonuçlanır.
 • Olumsuz psikolojik etkiler yaratır ve yo-yo diyetini teşvik eder.

Sağlıklı bir diyet

sağlıklı diyet
Tam bir öğünde besin dağılımı da dengelenmelidir. Her temel gıda grubu yediğiniz her öğünde kendini göstermelidir.

Her diyetin etkili olması ve sağlığınız için risk oluşturmaması için çeşitli özellikleri olmalıdır:

 • Öncelikle vücut tipinize, yaşınıza ve cinsiyetinize göre kademeli ve orta derecede kilo kaybı sağlamalıdır. Bunu beslenme eksikliği olmadan yapmak için, kilogram vücut ağırlığı başına en az 13 kalori almanız gerekir.
 • Dengeli bir gıda kaynağı, sağlıklı bir şekilde kilo vermek çok önemlidir, böylece her gıda grubundan sağlıklı içerikler alabilirsiniz.
 • Sinir sisteminizin (beyin, sinirler), kalp ve kan hücrelerinin (kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve trombositler) düzgün çalışması için günlük karbonhidratlarınızın en az% 40-50’sine ihtiyacınız olacaktır.
 • ayrıca günlük kalorilerinizin yaklaşık% 20 ila 30’u et, balık, yumurta, kurutulmuş peynir, yoğurt ve fındıklardan protein kazanmaya çalışın.
 • Son olarak, günlük öğünlerinizin geri kalan yüzdesi bir çeşit hayvansal veya bitkisel yağ içermelidir. Buradaki petrol düşman değil; çünkü önemli olan petrolün kalitesidir. Bu nedenle, hidrojene yağlardan (margarin ve diğer trans yağlar) uzak durun.

Sonuç

Kilo verme süreci zaman almalı ve başarılı olmak için yavaş yavaş gerçekleşmelidir. Bunu çok hızlı yapmak, sağlığınız için son derece kötüdür. Evet, keklerinizi yiyebilirsiniz… doğru malzemelerle yaptığınız sürece!

Yaşam tarzınızda birkaç değişiklik yapmanız gerektiğini unutmayın. Sizinle sonsuza dek kalacak alışkanlıklardaki küçük değişiklikler oldukça önemlidir.

O zaman sadece kaybetmek istediğiniz kiloyu kaybetmekle kalmayacak, aynı zamanda harika hissedecek ve kiloları kendinizden uzak tutacaksınız.

Check Also

What Are Water Soluble Vitamins? – A step to health

Vitamins are essential for our body to function properly. Generally, There are fat-soluble and water-soluble …